Firma JK Machinery przekłada swoją ponad trzydziestoletnią tradycję i rozwój na produkcję specjalistycznego sprzętu dla rolnictwa i przemysłu spożywczego. Głównym obszarem działalności jest produkcja urządzeń, projektowanie i dostawa kompletnych technologii do czyszczenia, sortowania, łuskania i mielenia produktów rolnych. Obecnie firma działa w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Wśród prawie dwudziestu krajów europejskich, gdzie pracują jej maszyny, znajdziemy również Finlandię. I właśnie tam udaliśmy się na spotkanie z przedstawicielem handlowym JK Machinery i rolnikiem Harri Laine z gminy Pornainen. Oprócz doświadczenia z JK Machinery i sprzedażą jej produktów podzielił się także sposobem uprawiania roli w tej trudniejszej części Europy.
W Czechach nie wiemy zbyt dużo o rolnictwie w Finlandii. Czy mógłby Pan przedstawić nam pokrótce fińskie rolnictwo i jego specyfikę?
Obecnie w Finlandii około pięćdziesięciu pięciu tysięcy rolników prowadzi gospodarstwa, z czego 10 do 15% to gospodarstwa ekologiczne. Większość gospodarstw jest mniejsza, obecnie średnio ok. 50 ha (na południu Finlandii ok. 68 ha, na północy 32 ha). Aby rolnik, który posiada gospodarstwo, powiedzmy o powierzchni do 100 hektarów, mógł się utrzymać, musi mieć inne źródła dochodu poza działalnością rolniczą. Na przykład prace leśne, gdzie można również używać maszyn rolniczych, takich jak ciągniki i naczepy, lub odśnieżacze w okresie zimowym. Większość rolników stara się też dodać coś więcej do swoich produktów, aby miały wyższą wartość dodaną. Prowadząc rolnictwo, można również z powodzeniem sprzedawać maszyny rolnicze, jako źródło dodatkowego dochodu, w moim przypadku wybór padł na czyszczarki.
Czy może Pan przedstawić nam swoją farmę?
Gospodarzymy całkowicie ekologicznie na obszarze 170 hektarów, około 50 km na północ od Helsinek. Do głównych upraw należą zboża, zwłaszcza pszenica, ale dużą popularnością cieszy się również pszenica orkisz, żyto i owies. W proces siewu włączamy również rośliny strączkowe – groch, bób, a w mniejszym stopniu konopie czy grykę. Budynki mieszkalne i gospodarcze oraz magazyn maszyn są scentralizowane w środku naszych działek. Widoczny jest również silos z suszarnią i czyszczarką.
Jak Pan już wspomniał, gospodarstwo leży na południu Finlandii, ale północ musi różnić się od tej części krótszym sezonem wegetacyjnym i niższą temperaturą? Czy metody gospodarzenia różnią się w tych obszarach?
Główna produkcja roślinna zlokalizowana jest w południowej części Finlandii. Hodowla bydła jest bardziej rozpowszechniona na północy, zarówno na mięso, jak i nabiał. W zasadzie sezon wegetacyjny w Finlandii jest krótszy niż w Europie Środkowej, co przekłada się na opóźnienie siewu i zbioru około o miesiąc do półtora miesiąca.
Wspomniał Pan też o czyszczarce. Zakładam, że jako dealer czyszczaczek używa Pan maszyny JK Machinery. Jaki to typ?
Używam czyszczarki VibroCompact JCC 08, którą czyszczę wszelkiego rodzaju zboża i inne uprawy. Czyszczarką VibroCompact JCC 08 zastąpiłem jakieś siedem lat temu czyszczarkę Petkus. Dzięki wymianie na VibroCompact udało mi się osiągnąć wyższą wydajność, a niemałą zaletą była też znaczna oszczędność miejsca na czyszczarkę.
Używa Pan również swojej czyszczarki jako maszyny demonstracyjnej dla klientów. Jakie jeszcze maszyny może Pan pokazać klientom?
Oczywiście używam czyszczarki jako maszyny demonstracyjnej. Ważne jest, aby klienci, którzy tu przychodzą, mogli zobaczyć czyszczarkę podczas pracy. To ogromna zaleta. Mam też idealne miejsce w budynku naprzeciw budynku mieszkalnego, gdzie jest umieszczona linia do łuskania grochu i bobu. Stoją tam też maszyny JCC, JGD, JHP oraz wyciągi wolnobieżne tworząc zespół technologiczny. Linia technologiczna wykorzystywana jest do prezentacji klientom oraz na moje potrzeby – zbieramy rocznie 35 ton fasoli i 15 ton grochu.
Jak rolnik taki jak Pan zaczął sprzedawać sprzęt rolniczy?
Jak powiedziałem, mniejsi rolnicy muszą mieć inne źródło dochodu. Kiedyś zajmowałem się sprzedażą maszyn rolniczych, ale od 2014 roku współpracuję z JK Machinery i zajmuje się głównie sprzedażą czyszczarek i łuskarek. Zaczęło się od zakupu maszyn do łuskania i czyszczenia grochu. Wszystko działało idealnie, więc jednocześnie zacząłem sprzedawać te maszyny.
Które maszyny JK Machinery są najbardziej popularne w Finlandii?
Najbardziej potrzebne są małe czyszczarki do pięciu ton dokładnego czyszczenia. Dziś jest to zdecydowanie model JCC 08. Wśród łuskarek najlepiej sprzedającą się jest kompaktowa łuskarka do owsa JHC 03.
Ile maszyn sprzedaje Pan rocznie?
Zwykle zamawiam trzy pełne ciężarówki rocznie, czasem więcej, więc na pewno będzie to ponad 30 sztuk rocznie. Największym zainteresowaniem cieszą się czyszczarki VibroCompact JCC 08 i JCC 05 wraz z łuskarkami JHC 03 i JHI. Co roku udaje mi się również sprzedać w zamówieniach jednostkowych czyszczarkę VibroMAX oraz odkamieniacz JGD.
Czy dostarczone maszyny są gdzieś przechowywane, czy też jadą bezpośrednio do klienta?
Mam magazyn maszyn, w którym staram się mieć zawsze dostępną jedną wolną czyszczarkę. Oprócz maszyn przechowuję również wystarczającą ilość najczęściej używanych sit i niektóre części zamienne. Jeśli klienci potrzebują czegoś szybko, nie muszą czekać na transport z Czech, tylko mogą przyjechać tutaj po potrzebne części.
Co ceni Pan we współpracy z JK Machinery?
Przede wszystkim muszę powiedzieć, że Republika Czeska ma długą i bogatą historię przemysłową i rzemieślniczą. To samo można powiedzieć o maszynach JK Machinery. Naprawdę możemy mówić o produkcie wysokiej jakości z wartością dodaną, ponadto ceny są bardzo rozsądne! Po prostu „stosunek jakości do ceny”. JK Machinery jest mniejszą i elastyczną firmą, więc nasze relacje są na poziomie osobistym, wszystkie sprawy rozwiązujemy wspólnie praktycznie w mgnieniu oka. To również jest dla mnie ważne.