encyklopedia

Produkcja nasion

Jak działają linie do produkcji nasion

Czyszczenie nasion (sortowanie) jest realizowane przez jedną lub więcej maszyn.
Celem jest wyselekcjonowanie z cennych genetycznie upraw tylko najwyższej jakości ziaren do siewu . Konieczne jest oddzielenie ziaren drobnych, zasuszonych i połamanych, a także nasion innych roślin uprawnych i chwastów.
Montaż konkretnej linii jest projektowany pod kątem upraw, wydajności i wymagań konkretnego klienta.

Typowa linia nasion składa się z następujących węzłów technologicznych:
1) Odbiór materiału i jego wstępne czyszczenie
2) Dokładne czyszczenie i kalibracja nasion
3) Zaprawianie i pakowanie nasion

Uprawy z którymi pracujemy to: zboża (np .: pszenica, jęczmień, owies, żyto, pszenżyto, sorgo, ryż), nasiona oleiste (np .: słonecznik, rzepak, len, mak, konopie, sezam, lnianka, ostropest), rośliny strączkowe (np. : groch, soja, soczewica, fasola, ciecierzyca, wyka, bób), trawy (np .: koniczyna, facelia błękitna, lucerna, rajgras, tymotka łąkowa, kostrzewa,), ale także pszenica orkiszowa, pszenica jednoziarnista, pszenica dwuziarnista, gryka , proso, miłka abisyńska, kminek, lukrecja i inne.

1) Czyszczenie wstępne (wydajność ok. 20-100 t/h)
Część odbioru i czyszczenia wstępnego jest wykonywana przez kosz odbiorczy lub lej, a następnie oczyszczacz VibroMAX JCM. Celem jest szybkie oddzielenie odpadów i drobnego ziarna przy odbiorze do pojemników magazynowych w celu późniejszego sortowania (dokładnego czyszczenia) nasion. Oddzielne czyszczenie wstępne jest przewidziane tylko dla linii o wyższej wydajności, szczególnie w celu zmniejszenia ilości magazynowanego materiału przed końcową obróbką. Zwykle wydajność czyszczenia wstępnego wynosi około 20-100 t/godzinę.

2) Czyszczenie dokładne – własna linia nasienna (wydajność ok. 5-35 t/h)
Składa się z czyszcalni sitowej VibroMAX JCM (ze środkiem do usuwania kamienia / usuwania kamienia JHA / JHS), cylindrycznego tritera JCT i pneumatycznego stołu do sortowania JGT, ewentualnie w połączeniu z koncentratorem grawitacyjnym JGC. Do końcowej i kontrolnej fazy czyszczenia nasion można również dołączyć sortownik optyczny.

Proponowany zestaw maszyn ma za zadanie odseparowanie drobnych ziaren i złomków, a także ziaren chwastów, co jednak powinno stanowić absolutne minimum w czyszczonym materiale. Czyszczalnia sitowa VibroMAX JCM posiada opcję oczyszczania powietrzem na wlocie i wylocie. Istnieje również możliwość zastosowania maszyn z trzecim rzędem sit np. JCM 10133, które są w stanie oddzielić drobne ziarno II gatunku. Na tej maszynie sortowane są ziarna o niewielkich rozmiarach. Przed urządzeniem do czyszczenia sit VibroMAX JCM można umieścić kłosownik, lub oddzielacz ości (maszyny typu JHA lub JHS), które mogą być używane zwłaszcza do oddzielania wielu ziaren i kłosków w jęczmieniu. Podczas podłączania tej maszyny zawsze konieczna jest możliwość by-passu.

Tryjer cylindryczny JCT jest zwykle używany do oddzielania krótkich zanieczyszczeń (fragmenty ziaren, okrągłe chwasty), lub długich zanieczyszczeń (np. owies). Pneumatyczny stół do sortowania JGT oddziela lekkie zabrudzenia, zwłaszcza ziarna, które wyschły czy zostały zjedzone przez chrząszcza, oraz ciężkie zanieczyszczenia. Przed stołem do sortowania pneumatycznego, jeśli wymagane są wyższe wydajności można dodać koncentrator JGC.

W ostatnich latach zaleca się umieszczenie na końcu linii sortownika optycznego. Wadą sortownika optycznego jest wysoka cena zakupu, ale ta maszyna ma stosunkowo uniwersalne zastosowanie do oddzielania wszelkich zanieczyszczeń i domieszek.

3) Zaprawianie i pakowanie (wydajność zaprawiania ok. 1-40 t/h)
Dobre zaprawienie ziarna zapewnia dobrą dezynfekcję i ochronę. Zaprawiarka zawsze umożliwia dozowanie materiału i środka zaprawiającego, oraz nakładanie, mieszanie, suszenie. Nasiona pakowane są w big-bagi i/lub worki. Użuwa się różnych rodzajów pakowaczek i stojaków do big-bagów.

4) Przenośniki
W liniach nasiennych przenośniki dobieramy zwracając uwagę na małe uszkadzanie ziarna, a także na możliwości przenośników przy zmianie czyszczonego towaru.
Do transportu odpadów można stosować popularne typy przenośników.
Maszyny: przenośniki taśmowe JTB, elewatory wolnoobrotowe JTE, przenośniki tackowe.

TECHNOLOGIA

UPRAWY